Besöksadress

Humlegårdsgatan 13,

114 46 Stockholm, Sweden

Kids & Family Sweden AB



Våra samarbetspartners

Barnsjukhuset Martina
Amningswebben
Babyz of Sweden
Pistill
Hudläkargruppen
Baby Gruppen
Kids&Family - Hedda Care
Hedda Hela Livet - Kids&Family

Om oss

Kids&Family distribueras i hela Sverige via MVC, sluten vård, specialistvård, BVC, sjukhus, vårdcentraler och förlossningskliniker. Vi når föräldrar från deras första besök på MVC till dess att barnet är 7 år och fortsätter skolan. Vi har ett mycket omfattande distributionsnät där våra samarbetspartners har möjlighet att nå ut med sitt budskap till blivande föräldrar. Tidningen utgör en unik kanal som når en intresserad och köpstark målgrupp.

 

Kids&Family är ett livsstilsmagasin med fokus på relevanta områden så som föräldraskap, graviditet, förlossning, familjeliv, preventivmedel, sex- och samlevnad. Samtliga artiklar granskas av en referensgrupp bestående av läkare, barnmorskor, psykologer och dietister för att säkerställa kvaliteten.

 

Digital Kids&Family är vår digitala plattform av magasinet som du kan läsa mer om här, eller besök www.digital.kidsfamily.se.


Med hopp om gott samarbete!


 

 

Nathalie Dahlin Bengtsson,

Ansvarig utgivare

nathalie@kidsfamily.se


Utgivningsplan

Nummer

Utgivningsdag

2021 / nr1

2021-03-25

2021 / nr2

2021-10-14

Event

Eventdag

Kommer snart..

...

Försäljning

Maria Johansson

maria@kidsfamily.se


Diana Flobecker

diana@kidsfamily.se

Lina Sjölund

lina@kidsfamily.se


Annonsering

Karolina Ekholm

karolina@kidsfamily.se


Journalist

Maria von Gegerfeldt

maria.vg@kidsfamily.se


PR, Försäljning & Digital

Malin Tilja

malin@kidsfamily.se


Ansvarig utgivare & Chefredaktör

Nathalie Dahlin Bengtsson

nathalie@kidsfamily.se